header-banner-image

CNC

Router

Sosyal Medyada Paylaş

CNC Router

Cnc Router Nedir? Ne İşe Yarar?

CNC (Computer Numerical Control), ´bilgisayar sayımlı idare´ anlamına gelir. CNC makineler, üzerine monteli bir bilgisayar aracılığı ile programlanarak “otomatik” olarak işleme yapan makinelerdir.

CNC makineleri kullanmak (programlamak) için G (hazırlık) kodları, M (yardımcı) kodları kullanılır. CNC makinelerin programlanmasında iki çeşit standart söz konusu olmaktadır.

Makine üreten firmalar bu standartlar çerçevesinde bu kod sistemlerini daha da geliştirmiş ve daha çeşitli hale getirmişlerdir.Günümüzde CNC makinelerin daha verimli, daha hızlı ve hatasız programlanabilmesi için CAD (bilgisayar destekli dizayn) ve CAM (bilgisayar destekli üretim) programları kullanılmaktadır.

Bu makineler Router (izlenecek yol) X, Y, Z, eksenli yani, Sağ-sol, İleri-geri, yukarı ve aşağıya doğru bilgisayar tarafından seri biçimde hareket alabilen bir mantıkla işler, bu da demektir ki, bilgisayarda tasarlanmış bir çizim ya da projeyi sayısala çevirip hassas biçimde işleyebilme yeteneğidir.

Genel olarak CNC Roter makinelerinde bilgisayar da Corel Draw veya Autocad ile oluşturulmuş 2 ve/veya 3 boyutlu ürün çizimleri , kesim işlemi için Mach serisi programlar ile G-Koduna yani sayısal koordinat haline getirilerek işleme başlanır.Bu aşamada artcam alfacam solidcam gibi programlarla mach öncesi takım yolu çıkarma işlemleri ve diğer uygulamaları yapmakta mümkündür.

Cnc Roter da ne tür malzemeler kesilebilir?

Router tezgahlarında çelik haric, her türlü, Alüminyum, Ahşap, Pvc, Pleksiglas, deri, kumaş, bakır, pirinç, gibi malzemeler oyma veya kazıma yada kesme yapılabilir. Teknik olarak Paslanmaz çelik malzeme de kesilebileceği düşünülse de onu işleyebilecek sertlik ve yoğunlukta elmas bir freze bıçağı henüz olmadığı için bu mümkün değildir.